Cao Fila De Sao Miguel (Fila sv. Michala)

 

ZEM PÔVODU: Portugalsko

DÁTUM PUBLIKÁCIE ORIGINÁLNEHO PLATNÉHO ŠTANDARDU: 10.03.1995

POUŽITIE: pastierský pes.

ZARADENIE PODĽA F.C.I.:
Skupina 1 ovčiaci a pastierskí psi (mimo švajčiarských pastierských psov)
Sekce 2 pastierskí psi (mimo švajčiarských pastierských psov bez zkúšky z výkonu).

KRÁTKÉ HISTORICKÉ ZHRNUTIE: Pastierský pes pochádzajúci z azorského ostrova Saint Miguel, je tiež známy pod názvom "kravský pes". Jeho historia je spojená s dnes neexsitujúcim terceirským psom. Existencia fily de Sao Miguel (Fily svätého Michala) je zdokumentovaná už od začatku 19. storočia.

CELKOVÝ VZHĽAD: robustný a silný.

DOLEŽITÉ POMERY: mierne väčšia dľžka ako výška.

POVAHA / TEMPERAMENT: jedná sa o vynikajúceho pastierskeho psa, ale je i výborným strážcom majetku a ľudí. Silný charakter, ale poslušný príkazom svojho pána, velmi inteligentný a veľmi chápavý. Pri plnení svojich povinností pri zaháňaní stád dobytka hryzie nízko, aby nepoškodil kravám vemená. Keď si však má poradit s utekajúcim kusom dobytka, inštinktívne hryzie vyššie.

HLAVA: silná, štvorcového tvaru, s rovnobežnými pozdĺžnymi osami lebky a papule.

LEBKA: Lebka: široká, mierne zaoblená, zo sotva viditeľným tylovým hrbolom. Stop: vyznačený.

TVÁROVÁ ČASŤ: Nosná časť: široká, čiernej farby. Papuľa: rovná horná línia, papuľa je o niečo kratšia ako lebka. Prierez ľahko zaoblený. Pysky: dobre pigmentované, prekrývajúce sa a silné. Spodný profil mierne zaoblený. Čeluste: veľmi silné a dobre vyvinuté, správne posadené. Dostatočne široká papuľa. Zuby: úplný chrup, nožnicový alebo kliešťový skus. Oči: oválné, s výrazom, posadené mierne hlbšie a horizontálne, strednej veľkosti. Tmavo hnedá farba. Uši: nasadené stredne vysoko alebo viššie. Keď nie sú kupírované, sú stredne veľké, trojuholníkové a visiace, ale ne tesne zarovno líc. Obvykle sú kupírované so zaoblenými špičkami. KRK: rovný, silný, stredne dlhý, vytvára harmonický prechod mezi hlavou a trupom. Bez laloku. TRUP: silný, dobre osvalený, so širokým hrudníkom. Chrbát: rovný. Bedrá: stredne dlhé, široké a dobre osvalené. Zadok: v pomere k trupu stredne dlhý, máličko vyššie ako kohútik. Hrudník: široký a dobre klenutý. Spodná línia: spodný profil stúpajúci, brucho a slabiny v dobrom pomere k trupu. Chvost: vysoko nasadený, široký, stredne dlhý a mierne prehnutý. Kupírovaný v 2. alebo 3. obratli alebo prirodzene krátký.

KONČATINY:

HRUDNÉ KONČATINY: silné, postavené pomerne ďaleko od seba a rovné.. Rameno: mierne otvorený skapulo-humerálny uhol (uhol medzi lopatkou a pažnou kosťou). Nadloktie: silné, stredne dlhé, dobre osvalené. Predlaktie: mohutné, dobre osvalené. Zápästie: silné. Nadprstie: silné, stredne dlhé. Predné labky: oválné, so silnými pazúrmi a prstami.

PÁNVOVÉ KONČATINY: silné, postavené pomerne ďaleko od seba. Stehná: dlhé, osvalené, s otvoreným coxo-femorálnym uhlom (uhol mezi panvou a stehennou kosťou). Lítko: stredne dlhé, osvalené. Nadprstie: stredne dlhé. Paspárky povolené. Zadné labky: oválne, so silnými prstami, nie príliš klenuté. Silné pazúre.

POHYB: voľný a ľahký. V pohybe sa pes vzadu mierne kolíše.

KOŽA: silná, pigmentovaná.

OSRSTENIE:

SRSŤ: krátka, hladká, hustá, s hrubou textúrou, mierne dlhšia na chvoste, siahajúca od koreňa chvosta dolu pozdĺž zadnej strany stehna.

FARBA: plavá, sveto plavá s čierným prekrytím (šedá) alebo žltá, od svetlých odtieňov k tmavým, vždy žíhaná, biele znaky sú povolené na čele a od brady k hrudníku, môže mať tiež malé biele znaky na oboch predných labkách alebo obidvoch zadných labkách alebo na všetkých štyroch labkách.

VÝŠKA A HMOTNOSŤ:
Výška v kohútiku:
Psi: 50 - 60 cm.
Suky: 48 - 58 cm.
Hmotnosť
Psi: 25 – 35 kg.
Suky: 20 - 30 kg.

CHYBY: akákoľvek odchýlka od vyššie uvedených znakov má byť považovaná za chybu a vážnosť, s ktorouje chyba posudzovaná, má byť v priamom pomere k jej stupnu. - mierny podkus alebo predkus. - sbiehavé (konvergujúce) osy mozgovej časti a papule.

VYLUČUJÚCE CHYBY:
- agresivita alebo prehnaná plachosť.
- veľký podkus alebo predkus.
- rozbiehavé (divergujúce) osy mozgovej časti a papule.
Psi, ktorí zjavne vykazujú fyzické alebo povahové abnormality, musia byť diskvalifikovaný.

Pozn.: Psi (samci) musia mať dve zjavne normálne vyvinuté varlata, plne szostúpené v pitlíku.