BORDEAUXSKÁ DOGA

DOGUE DE BORDEAUX
FCI-Standard N° 116

KRAJINY PÔVODU: Francúzsko
Dátum publikácie platného originálneho štandardu: 14. 4. 1995
POUŽITIE: Stráženie, ochrana a odstrašenie.
KLASIFIKÁCIA F.C.I.: Skupina 2 Pinče a bradáče, molossoidné a švajčiarske salašnícke psy, Sekcia 2.1 (dogovité molossoidné)
Bez skúšky z výkonu

KRÁTKY HISTORICKÝ PREHĽAD:
Bordeauxská doga patrí medzi najstaršie plemená Francúzska a pochádza pravdepodobne zo psov Alanov, zvlášť psov používaných na lov diviakov, o ktorých sa zmieňuje Gaston Phébus (alebo Fébus), gróf z Foix, v 14. storočí vo svojej „Knihe o love“: „drží svoju korisť lepšie, než dokážu traja chrti“. Pojem „doga“ vznikol na konci 14. storočia.
V polovici 19. storočia boli vtedajšie dogy cenené snáď už len v Aquitánii. Používali sa na lov veľkej zveri (diviakov), na zápasy (často podľa pevne stanovených pravidiel), na stráženie domov a stád a ako pomocníci mäsiarov. V roku 1863 sa v parížskom parku Jardin d’Acclimatation konala prvá francúzska výstava psov. Bordeauxské dogy na nej boli uvedené pod súčasným názvom. Na vzniku dnešnej dogy sa podieľali rôzne typy: toulousský typ, parížsky typ a bordeauxský typ.
Medzi oboma svetovými vojnami utrpelo toto plemeno natoľko, že bolo po vojne v rokoch 1939 až 1945 prakticky ohrozené vymretím; nového rozkvetu sa dožilo v šesťdesiatych rokoch 20. storočia.

  1. štandard („O povahe skutočných pes“ v: Pierre Megnin, Le Dogue de Bordeaux, 1896
  2. štandard v: J. Kunstler, Etude critique du Dogue de Bordeaux, 1910
  3. štandard od Raymonda Triqueta v spolupráci s MVDr.Mauricom Luquetom, 1971
  4. štandard – nové znenie podľa modelu F.C.I. z Jeruzalema od Raymonda Triqueta v spolupráci s Philippom Sérouilom, prezidentom a predsedom „Société des Amateurs de Dogues de Bordeaux“, 1993

VŠEOBECNÝ DOJEM:
Typom moloss s krátkou hlavou s konkávnymi líniami. Bordeauxská doga je veľmi silný pes s veľmi svalnatou celkovo harmonickou stavbou tela. Je skôr nízko stavaná, tzn. vzdialenosť prsnej kosti od podložky (voľný priestor pod prsnou kosťou) je o niečo menšia ako hĺbka hrudníka.
Podsaditý, svalnatý, impozantný, vzbudzuje veľký rešpekt.

DÔLEŽITÉ PROPORCIE:
Merané od vrcholu ramena k vrcholu sedacej kosti presahuje dĺžka tela kohútikovú výšku zhruba v pomere 11:10. Hĺbka hrudníka presahuje polovicu kohútikovej výšky. Maximálna dĺžka papule zodpovedá tretine celkovej dĺžky hlavy. Minimálna dĺžka papule zodpovedá štvrtine celkovej dĺžky hlavy. U psov zodpovedá obvod hlavy približne kohútikovej výške.

SPRÁVANIE A POVAHA:
Ako predtým bojový pes sa hodí skôr na strážne účely, ktoré spĺňa s pozornosťou a veľkou odvahou, avšak bez agresivity. Je dobrým spoločníkom a svojmu pánovi je veľmi prítulná a láskyplná. Pokojná, vyrovnaná, s vysokým prahom vzrušivosti. Pes je v povahe spravidla dominantný.

HLAVA:
Mohutná, hranatá, široká, pomerne krátka a pri pohľade spredu trapézovitá. Pozdĺžne osi lebky a chrbta nosa (smerom dopredu) konvergujú.
LEBKA:
U psov zodpovedá obvod lebky, meraný na jej najširšom mieste, približne kohútikovej výške. Sučky môžu mať obvod lebky o niečo menší. Tvar a objem lebky sú tvorené silne vyvinutými spánkami, nadočnicovými a jarmovými oblúkmi a priečnou vzdialenosťou medzi oboma kosťami dolnej čeľuste. Temeno hlavy je mierne konvexné. Odsadenie čela alebo stop je veľmi vyjadrený; s chrbtom nosa tvorí takmer pravý uhol (95 – 110 stupňov). Hlboká čelná ryha sa v smere k tylu splošťuje. Čelo dominuje tvári. Napriek tomu je skôr širšie ako vysoké. Temeno hlavy vykazuje vrásky, usporiadané na oboch stranách symetricky vzhľadom na stredovú ryhu. Tieto hlboké a zatočené vrásky sú voľné v závislosti od toho, či je vzbudená pozornosť psa.
Tvárová partia
Nosná huba: široká, dobre otvorené nosné otvory, dobre pigmentovaná, farba zodpovedá farbe masky; vyhrnutá nosná huba („pršiačik“) je povolená, nos však nesmie byť vtlačený do tváre.
Tlama: silná, široká, mäsitá, avšak pod očami nie odulá, relatívne krátka; horná línia veľmi ľahko konkávna s primerane vyjadrenými vráskami. K špičke ňufáku sa papuľa prakticky nezužuje; pri pohľade zhora v podstate štvorcová. S partiou temena hlavy tvorí chrbát nosa veľmi tupý uhol, otvorený hore. Pri vodorovnom držaní hlavy sa tupý, silný a široký koniec papule nachádza na dotyčnici, spustenej z nosnej huby. Obvod papule je zhruba 2/3 obvodu hlavy. Jeho dĺžka sa pohybuje zhruba medzi tretinou a štvrtinou celkovej dĺžky hlavy, meranej od nosnej huby až k tylovému hrboľu. Dosiahnutie týchto limitných hodnôt (najviac jednej tretiny a najmenej jednej štvrtiny celkovej dĺžky hlavy) je síce prípustné, avšak nie je žiaduce. Ideálna dĺžka papule je medzi uvedenými hranicami.
Čeľuste: veľmi silné, široké. Bordeauxská doga má predkus (tento predkus je typickým znakom plemena). Zadná strana dolných rezákov bez dotyku pred prednou stranou horných rezákov.
Dolná čeľusť je oblúkovito zahnutá hore. Brada je dobre vyjadrená a nesmie byť ani prehnane presahovať pred horný pysk, ani ním nesmie byť zakrytá.
Zuby: silné, obzvlášť očné zuby; Dolné očné zuby sú odsadené a ľahko zakrivené. Rezáky sú dobre radené, predovšetkým v dolnej čeľusti, kde by mali tvoriť priamu radu.
Horný pysk: mäsitý, ľahko visiaci, možno ho stiahnuť dozadu. Pri pohľade z profilu prebieha dolný okraj pyskov ľahkým oblúkom. Pysky prekrývajú po stranách dolnú čeľusť. Vpredu sa okraj horného pysku dotýka dolného pysku, potom po oboch stranách spadá dole a tvorí široké obrátené „V“.
Líca: vystupujúca vďaka mimoriadne silne vyvinutým žuvacím svalom.
Oči: oválne, posadené ďaleko od seba. Vzdialenosť medzi oboma očnými kútikmi zodpovedá zhruba dvojitej dĺžke jedného oka. Úprimný pohľad. Spojivka nesmie byť vidieť. Farba orieškovo alebo tmavo hnedá u psov s čiernou maskou; u psov bez masky alebo s hnedou maskou sa tolerujú o niečo menej tmavé oči, ale nie sú žiaduce.
Uši: pomerne malé, trochu tmavšie farby ako ostatné osrstenie. V nasadení sa predný okraj trochu zdvíha. Uši sú zavesené, avšak nie sú handrovito visiace. Pri vzbudenej pozornosti prilieha predný okraj ucha k lícu. Dolný okraj je ľahko zaoblený; nesmie siahať ďalej ako k oku. Uši sú nasadené pomerne vysoko, na úrovni hlavnej temennej línie lebky, ktorej šírku ešte zdôrazňujú

KRK:
Veľmi silný, svalnatý, takmer valcový. Bohatá voľná mäkká koža. Stredný obvod krku zodpovedá takmer obvodu hlavy. Od hlavy je oddelený ľahkým oblúkom primerane vyjadrené priečne priehlbiny. Z profilu je jeho horná línia ľahko konvexná. Dobre vyjadrený lalok začína na úrovni hrdla a prebieha v dvoch záhyboch až na predhrudí bez toho, aby však príliš visel. Krk, ktorý je v nasadení veľmi široký, prechádza plynulo do plece.

TELO (TRUP)
Horná línia: pevná, so širokým svalnatým chrbtom; dobre vyjadrený kohútik; široké, veľmi krátke a pevné bedrá; zadok primerane sklonený k nasadeniu chvosta.
Hruď: mohutná, dlhá, hlboká, široká, presahujúca lakeť. Široké, silné predhrudie s konvexnou dolnou líniou. Rebrá dobre klenuté, avšak nie sudovité ani zrazené. Obvod hrudníka musí presahovať kohútikovú výšku o 25 až 30 cm.
Spodná línia: oblúkové vedenie línií od hlbokého hrudníka k pevnému, primerane vtiahnutému bruchu; brucho nie je ani prevesené, ani vtiahnuté ako u chrtov.

Chvost:
Veľmi silný v nasadení, pružný. Jeho špička dosahuje až k päte, ale nepresahuje ich. Nesený visiaci, hlboko nasadený; nezalomený a neskrátený. V pokoji visí; ak je pes v pohybe, zdvíha sa chvost z tejto zvislej polohy všeobecne o 90° až 120° bez toho, aby sa točil nad chrbát a bez toho, aby bol zatočený.

KONČATINY
Hrudné končatiny:
Silná stavba kostí. Veľmi vyvinuté osvalenie.
Plecia: mohutné, osvalenie plasticky vystupuje; lopatka uložená stredne šikmo (zhruba 45° k horizontále). Uhol medzi lopatkou a nadlaktím je o niečo väčší ako 90°.
Ramená: veľmi svalnaté.
Lakte: ležiace v osi trupu, ani príliš tesne priľahlé k stene hrudníka, ani vytočené.
Predlaktie: pri pohľade spredu rovné alebo mierne sklonené zvonku od lakťov dovnútra k stredu tela – predovšetkým u psov s veľmi širokým hrudníkom Pri pohľade z profilu stoja končatiny zvisle.
Predné nadprstie: silné; z profilu ľahko sklonené; pri pohľade spredu niekedy mierne vytočené von, aby sa tak vyrovnal ľahký sklon nadlaktia.
Predné laby: silné, tesne uzavreté prsty; silné zahnuté pazúry; dobre vyvinuté a jemné vankúšiky; napriek veľkej váhe chodí bordeauxská doga dobre po prstoch, neprešľapuje.
Panvové končatiny:
Podsadité, dobre uhlené končatiny so silnou stavbou kostí.
Pri pohľade zozadu sú panvové končatiny rovnobežné a zvislé. Pôsobia veľmi silným dojmom, hoci sú panvové končatiny o niečo menej široké, než hrudné končatiny.
Stehná: veľmi vyvinuté a silné. Osvalenie plasticky vystupuje.
Koleno: kĺb paralelný so osou tela alebo ľahko vytočený von.
Predkolenia: relatívne krátke, osvalené, siahajúce hlboko.
Päty: krátke, suché; primerane otvorený uhol päty.
Nadprstia: silné, bez paspárkov.
Zadné laby: trochu dlhšie, než pri hrudných končatinách; prsty tesne zomknuté.

CHODY:
Na psa molossoidného plemena veľmi pružné. Pružný a priestranný krok. Dobrý posun, vychádzajúci z panvovej končatiny; priestranný pohyb hrudných končatín;, najmä v kluse, čo je spôsob pohybu, ktorému sa dáva prednosť.
Ak zrýchli klus, má pes sklon niesť hlavu nižšie, horná línia sa skláňa dopredu a hrudné končatiny sa v snahe dosiahnuť ďalej pohybujú bližšie k osi tela.
Krátky cval s pomerne vyjadreným zvislým pohybom. Na krátke vzdialenosti môže dosahovať veľké rýchlosti.

KOŽA:Silná a dostatočne široká.

Osrstenie:
Vlastnosti srsti: hladká, krátka a na dotyk jemná srsť.
Farba srsti: jednofarebná žltá vo všetkých odtieňoch od mahagónovej až po špinavo žltú (isabela). Žiaduca je dobrá pigmentácia. Malé biele odznaky na hrudi a prstoch sú prípustné.
Maska:
Čierna maska: maska ​​býva často len málo rozšírená; nesmie dosahovať až na lebku. Môže byť sprevádzaná ľahkým „prelivom“ na lebke, ušiach, krku a hornej strane tela. Nosná huba je čierna.
Hnedá maska: (staré označenie: „červená maska“ alebo „hnedočierna“) Nosná huba aj okraje viečok sú hnedé.
Bez masky: farba srsti v odtieňoch žltej; koža sa zdá byť červená (predtým označované ako „červená maska“). Nosná huba je červenkastá alebo ružová.

VEĽKOSŤ A VÁHA
Veľkosť: musí zodpovedať približne obvodu hlavy.
Psy – výška v kohútiku 60 až 68 cm
Suky – výška v kohútiku 58 až 66 cm
Odchýlka 1 cm dole a 2 cm hore sa toleruje.
Váha: psy – najmenej 50 kg , sučky – najmenej 45 kg.
SUKY: mali by zodpovedať všetkým základným znakom rasy, ale menej vyjadrene.

CHYBY:
Akákoľvek odchýlka od vyššie uvedených bodov by sa mala považovať za chybu, ktorej hodnotenie musí byť v správnom pomere so stupňom odchýlky.


ŤAŽKÉ CHYBY
Nadmerná agresivita, bojazlivosť
Krátka a okrúhla hlava s vystupujúcimi očami
Prílišné zdôraznenie buldokovitého typu (plochá lebka, chrbát nosa kratší ako štvrtina celkovej dĺžky hlavy)
Výrazná stranová odchýlka čeľustí
Rezáky, viditeľné aj pri zatvorenej papuli
Klenutý (konvexný) chrbát
Chvost so zrastenými stavcami, pokiaľ nie je vybočený do strany
Vtočené laby hrudných končatiny aj ľahkého stupňa
Prehnane vytočené laby hrudných končatín
Ploché stehno
Príliš otvorený uhol päty (strmé uhlenie)
Uhly príliš uzavreté, „podstavaná“ panvová končatina
Päty kravský alebo sudovitý postoj
Strnulé alebo vzadu silne kolísané chody
Neprimerane drsne supiace psy
Biela na špičke chvosta alebo na prednej strane končatín nad predným alebo zadným nadprstím


DISKVALIFIKUJÚCE CHYBY
Dlhá a úzka hlava s málo výrazným stopom; chrbát nosa dlhší ako tretina celkovej dĺžky hlavy (nedostatky v type v oblasti hlavy)
Chrbát nosa rovnobežný s hornou líniou lebky alebo spadajúce; konvexný chrbát nosa
Skrížené čeľuste
Chýbajúci predhryz
Aj pri zatvorenej papuli viditeľné očné zuby
Pri zatvorenej papuli neustále viditeľný jazyk
Zalomený chvost, ktorý je zalomený do strany alebo zatočený (ako vývrtka)
Skrivený alebo skrátený chvost
Krivé hrudné končatiny so silne prešliapnutým nadprstím
Uhol päty otvorený dozadu (päty panvovej končatiny ohnuté dopredu)
Biely na hlave alebo na tele, iná farba srsti ako „fauve“ (žltá)
Zistiteľné nedostatky, vedúce k invalidite

POZN.: Psy musia mať viditeľne normálne vyvinuté semenníky úplne spustené do miešku.